ناحیه کاربری
;

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر با نام اختصاری هما، از سال 1340 و با ادغام دو شرکت هواپیمایی قدیمی در ایران، شروع به فعالیت کرد. این ایرلاین که پیش از انقلاب با نام کامل «هواپیمایی ملی ایران» شناخته می‌شد، پس از انقلاب به «هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران» تغییر نام داد؛ اما نام اختصاری هما بر سر جای خود باقی ماند. هما امروزه به عنوان یکی از بهترین ایرلاین‌های ایرانی شناخته می‌شود.

در حال حاضر هواپیمایی هما بیشتر پروازهای خود را به شهرهای داخلی ایران اختصاص داده است. علاوه بر این، 26 شهر بزرگ دنیا در دو قاره آسیا و اروپا نیز به عنوان مقاصد بین‌المللی سفر ایرلاین ایران ایر شناخته می‌شوند. هواپیمایی ایران ایر از جمله شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت در دنیا محسوب می‌شود؛ ایرلاینی که خدمات مناسبی نسبت به قیمت کلاس‌های پروازی خود ارائه می‌دهد.

کلاس‌های پروازی

هواپیمایی ایران ایر 10 کلاس نرخی را در دو گروه کلاس پروازی اکونومی کلاس و هما کلاس جای داده است. هر کدام از این دو گروه شامل تعدادی کلاس پروازی است که نرخ‌های متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند. تفاوت کلاس‌های پروازی کمک می‌کند تا مسافران ایرلاین ایران ایر انتخاب بهتر و هوشمندانه‌تری داشته باشند. بهتر است توجه داشته باشید که تمامی هواپیماهای شرکت هما شامل کلاس‌های مختلف قیمتی نیستند و ممکن است برخی از این هواپیماها از هر زیرگروه تنها 1 یا 2 گروه نرخی را شامل شوند. بهتر است قبل از خرید بلیط، حتما اطلاعات بیشتری در مورد کلاس‌های پروازی ایرلاین ایران ایر به دست آورید.

هما کلاس - فرست کلاس

هما کلاس در واقع شبیه به بیزینس کلاس در برخی ایرلاین‌های بین‌المللی است. در هما کلاس صندلی‌های VIP تعبیه شده و معمولا در قسمت جلو هواپیماهای مختلف این ایرلاین جای گرفته‌اند. صندلی‌های راحت با عرض نسبتا زیاد که باعث می‌شوند در طول پرواز احساس خستگی کمتری به مسافر منتقل شود، از نکات مثبت هما کلاس است. خوب است بدانید یکی از ویژگی‌های مهم هما کلاس نحوه پذیرایی است. امکان سفارش از بین منو غذایی که در ابتدای سفر در اختیار مسافران هما کلاس ایرلاین ایران ایر قرار می‌گیرد، کمک می‌کند تا از غذاهای آماده و در برخی موارد اذیت کننده هواپیمایی راحت شوند. همچنین وجود میز مخصوص جلوی صندلی و سرو غذا در ظروف چینی، لذت سفر با هواپیما را برای مسافران این کلاس پروازی ایرلاین ایران ایر بیشتر می‌کند. هدایایی مثل کیف هدیه سفر، گل، هدیه زعفران در جعبه خاتم و بسیاری از هدایای دیگر که بسته به مبداء پرواز ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد، از جمله جذابیت‌های هما کلاس ایرلاین ایران ایر است. تفاوت در میزان بار نسبت به اکونومی کلاس نیز وجود دارد که به‌صورت مجزا توضیح داده خواهد شد. هما کلاس شامل گروه نرخی I، C و J است.

اکونومی

دومین کلاس پروازی در شرکت هواپیمایی هما، اکونومی است. این کلاس پروازی ایرلاین ایران ایر، در واقع ساده‌ترین و ارزان‌ترین کلاس پروازی برای هواپیماهای این شرکت است. صندلی‌های عادی با عرض استاندارد و امکانات رفاهی محدود باعث شده‌اند تا هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشند. همچنین سرو غذاهای آماده در اکونومی کلاس ایرلاین ایران ایر در ظروف پلاستیکی، به کاهش قیمت بلیط هواپیما در این کلاس پروازی کمک کرده است. البته اکونومی کلاس شامل 7 گروه نرخی است که با حروف L، N، M، O، Q، V و Y نمایش داده می‌شوند. هرچند این گروه های نرخی در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند؛ اما میزان بار مجاز برخی از این گروه‌ها ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد.

چک-این آنلاین

مسافرین هواپیمایی آلیتالیا، می‌توانند چک-این آنلاین خود را 24 ساعت قبل از پرواز، از طریق سایت آلیتالیا انجام دهند و پس از دریافت بارکد و ارائه به گیت خروجی برای پرواز آماده شوند. روش دیگر دریافت آنلاین کارت پرواز، نرم‌افزار آلیتالیا بر روی تلفن‌های همراه است؛ لازم به ذکر است که کودکان زیر یازده سال و یا افراد سالمندی که نیاز به کمک پرسنل پروازی دارند، شامل این خدمات نمی‌شوند. ایرلاین آلیتالیا ، امکان چک-این به صورت تلفنی را نیز مهیا کرده است. برای استفاده از این خدمات، مسافرین می‌بایست 40 دقیقه قبل برای پروازهای داخلی و 50 دقیقه قبل برای پروازهای خارجی، نسبت به دریافت کارت پرواز خود اقدام کنند. ارائه این خدمات، 4 ساعت قبل از پرواز آغاز می‌شود.

بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

بار مجاز در ایرلاین ایران ایر به دو پارامتر بستگی دارد. داخلی یا خارجی بودن پرواز و کلاس نرخ پروازی. این دو پارامتر باعث می‌شوند تا میزان بار مجاز برای تحویل به قسمت بار هواپیما تغییراتی داشته باشد. ایرلاین ایران ایر به‌صورت کلی ایرلاین ارزان‌قیمتی محسوب می‌شود و به همین علت تلاش کرده تا جای ممکن وزن بار مجاز را افزایش دهد.

بار دستی

بار دستی مجاز برای ورود به هواپیما، یک کیف دستی با وزن کمتر از 7 کیلوگرم است. ابعاد مشخصی برای این بار دستی در سایت رسمی ایرلاین ایران ایر ذکر نشده است.

پذیرش بار

همان‌طور که گفته شد بین سفرهای داخلی و خارجی و همچنین کلاس‌های پروازی، تفاوت‌هایی برای بار مجاز ایرلاین ایران ایر وجود دارد. به‌صورت خلاصه به میزان بار مجاز در کلاس‌های نرخی این ایرلاین در پروازهای مختلف اشاره می‌کنیم.

در پرواز‌های داخلی میزان بار مجاز برای نرخ‌های پروازی مختلف مشخص شده است. البته این میزان بار مجاز ممکن است توسط ایرلاین، بسته به شرایط مختلف تغییراتی داشته باشد. بهتر است برای اطمینان بیشتر حتما قبل از سفر، اطلاعات دقیق را از ایرلاین ایران ایر دریافت کنید. در گروه پروازی اکونومی با کلاس نرخ M، O و Q تا 20 کیلوگرم بار مجاز لحاظ شده است. در همین گروه اکونومی کلاس نرخی V برای 25 کیلوگرم بار مجاز اعلام شده است. در گروه پروازی هما کلاس در کلاس نرخی C بار مجاز تا 30 کیلوگرم و J تا 35 کیلوگرم اعلام شده است. توجه داشته باشید که ممکن است در برخی زمان‌ها یا برای برخی مقاصد پروازی خاص، میزان وزن بار مجاز در کلاس‌های پروازی تغییراتی داشته باشد.

در پروازهای خارجی میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر نسبت به پروازهای داخلی افزایش داشته است. در اکونومی با کلاس نرخی L، N، M، Q و V میزان بار مجاز ایرلاین ایران ایر 30 کیلوگرم و در کلاس نرخی Y میزان 35 کیلوگرم مشخص شده است. همچنین در هما کلاس با حروف نرخی I، C و J به ترتیب 40، 45 و 50 کیلوگرم، وزن بار مجاز ایرلاین ایران ایر اعلام شده است. نکته مهمی که در مورد میزان بار مجاز پروازهای خارجی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، تغییرات میزان بار مجاز بر اساس زمان یا مقاصد پروازی است. بهتر است قبل از تهیه بلیط یا بستن چمدان، حتما اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید.

مقاصد پروازی پر‌تردد هواپیمایی ایران ایر

اکثر پروازهای ایرلاین ایران ایر داخلی است. البته 26 شهر خارجی به عنوان مقاصد خارجی این ایرلاین محسوب می‌شوند؛شهرهایی که ایران ایر به‌صورت هفتگی یا روزانه به آنها پرواز دارد. اکثر پرواز ایرلاین ایران ایر از تهران صورت می‌گیرد و یا به مقصد این شهر است. همچنین پرواز ایرلاین ایران ایر از مشهد مقدس یا به سمت این شهر، به عنوان یکی از پرترددترین پروازهای شرکت هما محسوب می‌شود. از بین پروازهای خارجی، پرواز ایرلاین ایران ایر از دبی به تهران و برعکس و همچنین پرواز ایران ایر از استانبول به تهران و برعکس، از پرطرفدارترین پروازهای شرکت هما محسوب می‌شود. البته پروازهای دیگر از فرودگاه‌هایی مثل شیراز، اصفهان، مشهد و لار به سمت مقاصد خارجی طرفداران زیادی دارد.

سایر توضیحات

آدرس سایت ایران ایر: www.iranair.com

خرید بلیط هواپیمایی ایران ایر از آیتورز

خرید بلیط هواپیمایی ایران ایر با ارزان‌ترین قیمت و به صورت کاملا آنلاین در آیتورز فراهم شده است و کافی است با انتخاب مبدا و مقصد و جستجو در صفحه پرواز آیتورز، با بهترین قیمت بلیط هواپیمایی ایران ایر را خریداری کنید. در آیتورز برای خرید بلیط هواپیما نیازی نیست که مبدا یا مقصد شما الزاما تهران و یا ایران باشد. شما می‌توانید پروازهای هواپیمایی ایران ایر را از هر نقطه‌ای از دنیا به نقطه‌ای دیگر(تمامی مقاصد بین‌المللی از جمله پرواز بین کشورهای اروپایی، آسیایی و ...) خریداری کنید.

ناوگان پروازی

اگرچه ایران ایر نسبت به سایر ایرلاین های بین المللی ناوگان قدیمی تری درد اما این شرکت توانسته است در سال‌های اخیر با ترمیم و به‌روزرسانی هواپیماهای خود، گام موثری در بهبود ارائه خدمات به مسافران بر دارد. همچنین اضافه شدن تعدادی فوکر 100 به ناوگان هما پس از انقلاب اسلامی باعث شد تحولی در این شرکت ایجاد شود؛ اما هم‌اکنون اکثر این فوکرها زمین‌گیر شده‌اند و البته جای آنها را ایرباس های جدید گرفته‌اند.. بیشترین مدل هواپیمای فعال در ایرلاین ایران ایر، ایرباس 320 و 300 است.
برخی از هواپیماهای موجود در ناوگان پروازی ایرلاین ایران ایر عبارت‌اند از:

  • ایرباس 300
  • ایرباس 320
  • بوئینگ 321
  • ایرباس 330
  • بوئینگ 747
  • ATR 72

هواپیماهای ایران ایر

زمان بندی ۶۲ %
پرواز های با تاخیر ۱۰ %
کنسل شده ۱۲ %
بار دستی -
میزان بار -

آیا میدانید

از طریق وبسایت آیتورز می توانید هتل و پرواز خود را به صورت همزمان رزرو کنید !

پرواز و هتل