ناحیه کاربری

انواع هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در سفرهای خارجی

تصمیم دارید به سفر خارجی بروید یا داخلی؟ اگر در شهر مقصد دوست و آشنایی نداشته باشید، ناچارید بخش بزرگی از بودجه خود را برای رزرو هتل هزینه کنید. 
هتل معمول‌ترین اقامتگاهی است که مسافران، برای خوابیدن و ماندن در شهر مقصد، انتخاب می‌کنند. اکثر هتل‌ها اتاق‌هایی راحت و تمیز با تمامی امکانات رفاهی را در اختیار مسافران می‌گذارند؛ اما این اقامت راحت کم هزینه نیست و برای هر شب رزرو هتل باید پول زیادی پرداخت کرد.
اگر قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید باید بدانید که هتل تنها گزینه برای اقامت نیست. در اکثر شهرهای تروریستی، به جز هتل، انواع دیگر اقامتگاه‌ها نیز وجود دارد که از هتل ارزان‌ترند و امکانات مناسبی را در اختیار شما می‌گذارند. بسته به اینکه هدف شما از سفر کردن به شهر مقصد چیست و چقدر تمایل دارید وقت خود را در اقامتگاهتان بگذرانید، می‌توانید سراغ اقامتگاهای دیگری بروید و تجربه جدیدی به دست آورید.

هتل

هتل‌ها مجتمع‌های آپارتمانی یا ویلایی هستند که به مسافران اتاق اجاره می‌دهند. هتل‌ها بر اساس کیفیت و میزان خدماتشان دسته‌بندی می‏شوند. هر چه تعداد ستاره‌های هتل کمتر باشد، کیفیت و میزان خدمات آن کمتر است و هرچه تعداد ستاره‌های هتل بیشتر باشد، کیفیت خدمات بیشتری ارائه می‌دهد. به همین اندازه قیمت هر شب اقامت در هتل‌های نیز با هم متفاوت است.
قیمت هر یک از اتاق‌های هتل بر اساس تعداد افرادی که قصد اقامت در آن را دارند تغییر می‌کند. هتل‌ها اتاق‌های خصوصی در اختیار شما می‌گذارند که امکاناتی مثل سرویس بهداشتی، یخچال و سیستم سرمایش و گرمایش در آنها موجود است. بعضی از هتل‌ها اتاق‌هایی به اسم سوئیت دارند که امکاناتشان در حد یک خانه کوچک است و می‏شود در آن آشپزی کرد.

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان مجموعه‌ای شبیه به هتل است با این تفاوت که واحدهای اقامتی بزرگ‌تری دارد. در واقع هتل آپارتمان‌ها به جای اتاق اختصاصی، سوئیت اجاره می‌دهند که در هر کدام یک یا چند اتاق، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و فضای هال و پذیرایی وجود دارد. هتل آپارتمان‌ برای اعضای یک خانواده یا گروه‌های چند نفره، که قصد دارند چند روز در آن اقامت کنند، مناسب‌تر است. 
هتل آپارتمان‌ها نیز مثل هتل‌ها بر اساس خدماتشان دسته‌بندی می‎شوند و ستاره دریافت می‌کنند ولی عموما خیلی لوکس نیستند به همین دلیل هزینه‌ تمام شده اقامت در آنها مقرون به صرفه‌تر از هتل است.

هاستل

هاستل اقامتگاه ارزانی است که در شهرهای توریستی به راحتی یافت می‏شود و میان گردشگرانی، که عادت به سفر ارزان دارند، پرطرفدار است. در هاستل به جای اتاق به شما یک تختخواب اجاره داده می‎شود که ممکن است که ممکن است در اتاقی مشترک قرار داشته باشد. با این حال بعضی از هاستل‌ها اتاق خصوصی نیز اجاره می‌دهند.
هاستل برای افرادی مناسب است که قصد دارند شب را در مکان ارزان بگذرانند و نیازی به امکانات رفاهی زیادی ندارند. در هاستل معمولا آشپزخانه و سرویس بهداشتی خصوصی وجود ندارد و مسافران به صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند.

متل

متل اقامتگاه ارزان بین راهی است که در محوطه خود چند اتاق خصوصی دارد و آن را به مسافران اجاره می‌دهد. امکانات رفاهی متل‌ها باکیفیت و گسترده نیست و بسیاری از آنها رستوران یا آشپزخانه هم ندارند.
هزینه اقامت در متل‌ها به مراتب کمتر از هتل و هتل آپارتمان است و عموما رانندگان و مسافرانی که ناچار هستند شب را در جاده مانند به متل می‌روند. در شهرهای توریستی می‌توان متل‌های خوبی در حاشیه شهر، بزرگراه و نزدیکی فرودگاه پیدا کرد و در یکی از اتاق‌های آن شب را به صبح رساند.

هتل پانسیون

هتل پانسیون، اقامتگاهی است که اتاق‌ها یا سوئیت‌های خود را به صورت ماهیانه یا سالیانه اجاره می‌دهد. معمولا افرادی که قصد دارد برای چند ماه در شهری اقامت کنند ولی نمی‌خواهند بودجه زیادی را صرف رزرو هتل یا اجاره آپارتمان کنند به پانسیون می‌روند.
کارمندان و دانشجویان جزو مشتریان دائمی هتل پانسیون‌ها هستند که برای چند ماه یا یک سال یکی از تخت‌های آنجا را اجاره می‌کنند و در اتاقی اشتراکی با چند نفر دیگر زندگی می‌کنند.

ریزورت

اگر از شلوغی شهر و خستگی کار به ستوه آمده‌اید می‌خواهید چند روزی در جایی خوش آب و هوا استراحت کنید، می‌تواندی به فکر رزرو ریزورت باشید. ریزورت اقامتگاهی تفریحی است که معمولا خارج از شهر قرار دارد و مجموعه‌ای از امکانات رفاهی و تفریحی را شامل می‏شود و نیازی نیست برای خرید و تامین نیازهای روزانه خود از آن خارج شوید.
ریزورت‌ها انواع مختلفی دارند. ریزروت ساحلی، ریزورت تپه‌ای، ریزورت اسکی، ریزورت کوهستانی و... که هر کدام بسته به محلی و موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اند، فضای متفاوتی دارند. ریزورت‌ها به دلیل سطح خدماتی که به مسافران خود ارائه می‌دهند قیمت بالایی دارند، بنابراین اگر بودجه سفر شما محدود است نباید به فکر اقامت در ریزورت باشید.

خوابگاه

خوابگاه مکانی است که گروهی از افراد که در زمینه کار یا تحصیل با هم مرتبط هستند در آن اقامت می‌کنند. خوابگاه‌های دانشجویی و کارمندی عمومی‌ترین نوع خوابگاه هستند که افراد می‌توانند با پرداخت هزینه در آن اقامت کنند.
برخی از خوابگاه‌ها دارای امکان رفاهی متعددی مثل باشگاه ورزشی، سالن سینما و سالن مطالعه هستند. اتاق‌های خوابگاه‌ها اکثر به صورت مشترک استفاده می‏شود و در هر اتاق بیش از 2 تخت وجود دارد. در این نوع اقامتگاه آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام نیز به صورت مشترک استفاده می‌شود و مدت زمان اجاره آن 6 ماهه یا 12 ماهه است.

مهمانسرا

مهمانسرا اقامتگاهی ارزان است که با هزینه کمی به مسافران اتاق اجاره می‌دهد؛ به همین دلیل از نظر نظافت و کیفیت خدمات سطحی پایین‌تر از هتل 1 ستاره دارد. در مهمانسراها معمولا سرویس بهداشتی و حمام یا آشپزخانه خصوصی وجود ندارد و مسافران به صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند. بنابراین اگر این مورد برای شما اهمیت دارد بهتر است قبل از رزرو مهمانسرا خصوصی یا عمومی بودن خدمات آن را بررسی کنید.