ناحیه کاربری

تفاوت پرواز مستقیم با پرواز بدون توقف و پرواز اتصالی چیست؟

نوع پروازی که انتخاب می‌کنید در مدت و هزینه سفر و میزان آسایش‌تان موثر است. هنگام خرید بلیط هواپیما باید توجه کنید که پرواز مورد نظر از چه نوعی است، زیرا نوع پرواز شما می‌تواند روی کیفیت سفر، زمان سفر و هزینه سفرتان تاثیر مستقیم داشته باشد. 

پرواز مستقیم (Direct Flight)

شما را با یک شماره پرواز از مبدا به مقصد می‌رساند و دست‌کم یک توقف بین‌راهی دارد. 

پرواز بدون توقف (Non-stop)

شما را با یک شماره پرواز و بدون توقف در میانه مسیر به مقصد می‌رساند. 

پرواز اتصالی (connecting Flight)

شما را با بیش از یک پرواز مستقیم به مقصد می‌رساند.

پرواز مستقیم (Direct Flight)

فرض کنید می‌خواهید با هواپیما از تهران عازم کیش شوید. با مراجعه به سایت‌ یا آژانس مسافرتی، بلیطی از مبدا تهران به مقصد کیش برایتان صادر می‌شود که روی آن شماره پرواز و نام شرکت هواپیمایی مربوطه درج شده است. در روز مقرر، هواپیمای شما از فرودگاه تهران به پرواز درمی‌آید؛ پیش از رسیدن به کیش در یکی از شهرهای میانی مثلا شیراز توقف می‌کند و سپس از آن‌جا پروازش را به‌سمت کیش پی می‌گیرد. اما در تمام طول سفر، پرواز و شماره پرواز شما تغییری نمی‌کند. در این حالت، شما با پرواز مستقیم از تهران به کیش سفر کرده‌اید.
توقف‌‌های بین‌راهی در پروازهای مستقیم علل مختلفی دارند. گاهی علتش پیاده و سوار کردن مسافران در شهرهای بین‌راهی است. گاهی نیز هواپیما برای سوخت‌گیری یا بازرسی‌های فنی، به‌ویژه در پروازهای طولانی داخلی یا بین‌المللی، ناچار است در طول مسیر یک یا چند بار توقف کند. حتی ممکن است هواپیما‌ به‌خاطر نقص فنی در فرودگاه دیگری به زمین بنشیند و شرکت مربوطه هواپیمای خود را تعویض کند. اما تا زمانی که شماره پروازتان تغییری نکرده است، پرواز مستقیم محسوب می‌شود.

پرواز بدون توقف

پروازی که شما را از فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد ببرد و در طول مسیر هیچ توقفی نداشته باشد، پرواز بدون توقف نامیده می‌شود. بدیهی است که در پروازهای بدون توقف نیز مانند پروازهای مستقیم، شما تنها با یک شماره پرواز از مبدا به مقصد می‌رسید. 

پرواز اتصالی

بار دیگر تصور کنید که مبدا سفرتان تهران و مقصدتان جزیره کیش است. اما این بار چون هیچ پرواز مستقیمی از تهران به کیش پیدا نمی‌کنید، به ‌ناچار بلیطی برایتان صادر می‌شود که طبق آن ابتدا از تهران به شیراز پرواز می‌کنید و سپس پروازی دیگر شما را از شیراز به کیش می‌برد. در این حالت چون دو پرواز مستقیم داشته‌اید، دو شماره پرواز به شما اختصاص می‌یابد و درنتیجه پروازتان غیرمستقیم یا اتصالی محسوب می‌شود.
حال اگر هر دو (یا چند) پروازتان با هواپیمای یک شرکت انجام شود، آن را پرواز اتصالی آنلاین (online transfer) می‌نامند. اما اگر پروازتان (مثلا) از تهران به شیراز با هواپیمای یک شرکت و از شیراز به کیش با هواپیمای شرکت دیگری انجام شود، به آن پرواز اتصالی اینترلاین (interline transfer) می‌گویند.

کدام نوع پرواز ارزان‌ است؟

قیمت پروازها به عوامل مختلفی مثل رقابت بین شرکت‌ها و حجم مسافر بستگی دارد. مثلا در مسیرهایی که حجم مسافر زیاد است و شرکت‌ها رقیب کمتری دارند، معمولا و متاسفانه بلیط‌ها گران‌ترند. پس همیشه نمی‌توان نوع خاصی از پرواز را ارزان‌تر یا گران‌تر از نوع دیگر دانست. اما به‌طور کلی پروازهای بدون توقف چون سریع‌‌تر شما را به مقصد می‌رسانند معمولا گران‌ترین نوع پرواز هستند. پروازهای اتصالی نیز معمولا ارزان‌تر از همه هستند چون از مسافر زمان بیشتری می‌گیرند. سرانجام پروازهای مستقیم، از پروازهای بدون توقف ارزان‌تر و از پروازهای اتصالی گران‌تر هستند. 

نکات مهم در خرید بلیط هواپیما

  • هنگام تهیه بلیط هواپیما حتما به نوع پرواز، تعداد و زمان توقف‌ها دقت کنید تا در برنامه‌هایتان به مشکل برنخورید.
  • شاید اینطور به نظر برسد که پرواز مستقیم همواره از پرواز اتصالی سریع‌تر است اما همیشه چنین نیست. در بعضی پروازهای مستقیم به‌ویژه در مسیرهای بین‌المللی، ممکن است هواپیما نصف روز در فرودگاه واسط توقف داشته باشد. در این صورت، اگر بتوانید برای همان مسیر، پروازی اتصالی پیدا کنید که فاصله بین پروازهای آن بسیار کمتر باشد، سریع‌تر و احتمالا ارزان‌تر به مقصد می‌رسید.