ناحیه کاربری

بلیط لحظه آخری

بلیط لحظه آخری هواپیما، از نظر کیفیت سفر و صندلی تفاوتی با بلیط‌های عادی ندارد. در واقع هواپیما و صندلی مسافری که بلیط لحظه آخری تهیه کرده کاملا مشابه کسی است که بلیط سیستمی خریده و در همان پرواز حضور دارد. بنابراین نباید تصور کرد بلیط لحظه آخری به دلیل قیمت کمتر و ارزان‌تر، صندلی و ردیف بدتری دارد یا از مسافر پذیرایی ضعیف‌تری می‎شود.
اگر همیشه عادت دارید بلیط پرواز خود را از چند روز یا چند هفته قبل رزرو کنید، نباید انتظار داشته باشید که قیمت بلیط هواپیمای شما به اندازه قیمت بلیط لحظه آخری مناسب باشد. همانطور که از اسم این بلیط مشخص است بلیط‌های لحظه آخری در آخرین ساعات و لحظات باقی مانده به پرواز به فروش می‌رسند، به همین دلیل قیمت ارزان‌تری دارند.
مسافرانی که به دنبال خرید بلیط لحظه آخری هستند این ریسک را می‌پذیرند که تا آخرین ساعات، منتظر بلیط ارزان قیمت خارجی یا داخلی باشند. در بسیاری از مواقع آنها این شانس را خواهند داشت که بلیط خود را با قیمت بهتری تهیه کنند اما گاهی ممکن است در خرید بلیط لحظه آخری خوش شانس نباشند و حتی مجبور شوند پول بیشتر برای خرید بلیط هواپیما بپردازند.
فرصت خرید بلیط‌ لحظه آخری معمولا بسیار کوتاه است و در عرض چند دقیقه به اتمام می‌رسد؛ بنابراین باید از چند روز قبل برنامه پروازی و قیمت بلیط هواپیماها را زیر نظر داشته باشید تا در فرصت کمی که بلیط لحظه آخری موجود می‏شود، بتوانید به سرعت آن را بخرید. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که بلیط‌ لحظه آخری معمولا در ایام تعطیلات و سفر به ندرت پیدا می‏شود و اگر قصد سفر در این ایام را دارید نباید خیلی منتظر کاهش قیمت بلیط هواپیما بمانید. 

چه زمانی بلیط لحظه آخری گران می‌شود؟

قیمت بلیط لحظه آخری معمولا در فصل سفر، تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات رسمی طولانی مدت به مقاصد تفریحی مثل کیش، قشم، استانبول، مشهد، تفلیس و... گران‌تر از هر زمان دیگری است. اگر قصد دارید در چنین زمانی به مسافرت بروید بهتر است منتظر بلیط لحظه آخری ارزان هواپیما نمانید و زودتر بلیط خود را رزرو کنید؛ چون در چنین شرایطی هر چه به زمان سفر نزدیک‌تر شوید قیمت بلیط هواپیما نه تنها ارزان نمی‎‏شود بلکه گران‌تر هم می‏شود.

تفاوت بلیط چارتر و بلیط لحظه آخری چیست؟

بلیط لحظه آخری با بلیط چارتر تفاوتی ندارد. در واقع زمانی که بلیط‌‌ پروازهای چارتری (یا سیستمی) کامل به فروش نمی‌رسند، شرکت هواپیمایی یا آژانس چارترکننده در لحظات نزدیک به زمان پرواز قیمت بلیط را کاهش می‌دهد تا بتواند صندلی بیشتری را پر کند. به این نوع بلیط‌ها که در ساعات نزدیک به پرواز قیمتشان کم می‏شود بلیط لحظه آخری می‌گویند و از نظر نوع و جایگاه صندلی، نوع هواپیما یا نحوه پذیرایی تفاوتی با بلیط عادی هواپیما ندارند. البته باید توجه که که بلیط‌های لحظه آخری فقط مختص پروازهای چارتری نیست و بلیط پروازهای سیستمی نیز گاهی به شکل لحظه آخری به فروش می‌رسند.

چگونه بلیط لحظه آخری را با بهترین قیمت بخریم؟

قیمت بلیط هواپیما در روزهای مختلف هفته و حتی ساعات مختلف روز باهم فرق دارد و همیشه با نرخ ثابتی به فروش نمی‌رسد. قیمت بلیط لحظه آخری هواپیما نیز متغیر است؛ ممکن است در بعضی روزها بسیار گران باشد؛ در بعضی روزها ارزان و گاهی هم قیمت با پروازهای سیستمی. 
برای اینکه بتوانید بلیط لحظه آخری هواپیما را با بهترین قیمت بخرید باید از چند روز قبل از پرواز، مداوم و در ساعات مختلف روز قیمت بلیط هواپیما را زیر نظر داشته باشید تا هر لحظه که به ارزان‌ترین قیمت خود نزدیک شد سریعا آن را رزرو کنید.
بلیط‌های لحظه آخری معمولا در 24 ساعت باقی مانده به زمان پرواز با کاهش قیمت روبه‌رو می‏شوند و البته در مدت زمان کوتاهی به فروش می‌رسند؛ در نتیجه اگر قصد خرید بلیط لحظه آخری ارزان را دارید نباید هیچ فرصتی را از دست بدهید.