ناحیه کاربری

بلیط سیستمی

بلیط سیستمی یکی از انواع بلیط هواپیما است که هنگام خرید بلیط باید با آن آشنا باشید. بلیط سیستمی هواپیما بلیطی است که شرکت‌های هواپیمایی، یا همان ایرلاین‌ها، مستقیما اقدام به فروش آن می‌کنند و تغییرات قیمت کمتری نسبت به بلیط‌های چارتری دارند. قیمت بلیط سیستمی معمولا مناسب‌تر از بلیط چارتری است و از نظر نوع صندلی، هواپیما و نحوه پذیرایی تفاوتی با بلیط چارتری ندارد؛ ضمن اینکه خریداران بلیط سیستمی می‌توانند، طبق قوانین و شرایط ایرلاین‌ها، بلیط خریداری شده خود را کنسل کنند.

قیمت بلیط سیستمی

قیمت بلیط سیستمی اغلب ثابت است و نوسان زیادی ندارد؛ یعنی اینطور نیست که مثل قیمت بلیط چارتر به صورت لحظه‌ای بالا و پایین شود؛ به همین دلیل اگر قصد خرید بلیط سیستمی را دارید نیازی نیست همواره قیمت آن را بررسی کنید چون معمولا قیمت این نوع بلیط خیلی ارزان‌ نمی‎شود و تغییر نمی‌کند. بنابراین اگر به دنبال خرید بلیط ارزان هواپیما هستید نباید به دنبال خرید بلیط سیستمی باشید؛ با این حال در شرایطی که قیمت بلیط چارتری گران می‏شود، خرید بلیط سیستمی راه عاقلانه‌تری است.

تفاوت بلیط سیستمی با بلیط چارتری

قیمت بلیط سیستمی با قیمت بلیط چارتری همیشه تفاوت دارد و هرگاه برای خرید بلیط در مسیرهای پروازی جستجو کنید این تفاوت را مشاهده می‌کنید. در حالی که قیمت بلیط سیستمی معمولا ثابت است و نوسان کمی در قیمت آن وجود دارد، قیمت بلیط چارتی هواپیما نوسان زیادی دارد. گاهی از قیمت بلیط سیستمی ارزان‌تر است؛ گاهی قیمت بیشتری نسبت به بلیط سیستمی دارد و گاهی قیمت بلیط چارتری با قیمت بلیط سیستمی یکسان است. این اصلی‌ترین تفاوت میان بلیط سیستمی هواپیما و بلیط چارتری است.

زمان‌ی که قیمت بلیط‌ چارتری گران است، بلیط‌های سیستمی، به دلیل قیمت مناسب‌تر، خیلی زود به فروش می‌رسند؛ پس در صورتی که قصد دارید در ایام تعطیلات به مسافرت بروید بهتر است اقدام به خرید بلیط سیستمی کنید، چون در این ایام قیمت بلیط چارتری بالا می‌رود.

تفاوت دیگر بلیط‌های سیستمی و بلیط‌های چارتری به امکان استرداد آنها برمی‌گردد. خریداران بلیط‌های سیستمی به راحتی می‌توانند بلیط خریداری شده خود را کنسل کنند و پول آن از شرکت‌های هواپیمایی پس بگیرند؛ اما خریداران بلیط‌های چارتری این امکان را ندارند. پس اگر احتمال می‌دهید تاریخ سفر شما پس از خرید بلیط هواپیما ممکن است تغییر کند بهتر است بلیط سیستمی بخرید.

بلیط سیستمی لحظه آخری ارزان

اگرچه قیمت بلیط سیستمی معمولا ثابت است و خیلی ارزان یا گران نمی‏شود، اینطور نیست که هیچگاه نتوان بلیط سیستمی ارزان پیدا کرد. بلیط‌های سیستمی هواپیما نیز مانند بلیط‌های چارتری در شرایطی با کاهش قیمت شدیدی مواجه می‏شوند، هرچند این شرایط کمتر از بلیط‌های چارتری پیش می‌‌آید.

قیمت بلیط سیستمی لحظه آخری معمولا در روزهای میانی هفته و در فصل پاییز و زمستان کمتر از همیشه می‏شود و فرصت خوبی خواهد بود تا اقدام به خرید بلیط سیستمی در مسیر مورد نظر خود کنید.

شرایط بلیط سیستمی لحظه آخری تفاوتی با بلیط‌های سیستمی عادی ندارند و حتی امکان مسترد کردن آنها وجود دارد پس با خیال راحت‌تری نسبت به بلیط‌های چارتری لحظه آخری می‌توانید بلیط سیستمی لحظه آخری را رزرو کنید.

مزایا و معایت بلیط سیستمی هواپیما

برای خرید بلیط سیستمی نیازی نیست تا آخرین روزهای مانده به سفر صبر کنید تا برنامه سفر شما کاملا قطعی شود؛ چون خریداران بلیط سیستمی می‌توانند به راحتی بلیط‌های خود را پس دهند و هزینه آن را، پس از کسر جریمه، از ایرلاین مربوطه دریافت کنند.

پروازهای سیستمی معمولا کنسلی کمتری دارند؛ بنابراین با خرید بلیط سیستمی خیالتان راحت خواهد بود که به احتمال زیاد پرواز در تاریخ خود انجام می‎شود؛ در حالی که احتمال کنسل شدن پروازهای چارتری بیشتر است.

شاید تنها عیب بلیط‌های سیستمی این باشد که قیمت آنها کمتر با تخفیف ارائه می‏شود؛ به همین خاطر نباید انتظار داشته باشید که مثل بلیط چارتری لحظه آخری بتوانید بلیط‌های سیستمی را با قیمت بسیار ارزانی تهیه کنید.

خرید اینترنتی بلیط سیستمی هواپیما

آیتورز این امکان را برای شما فراهم کرده است تا به راحتی بتوانید بلیط سیستمی خارجی یا بلیط سیستمی داخلی مورد نظر خود را تهیه کنید. برای خرید اینترنتی بلیط سیستمی در آیتورز کافیست تا مبدا، مقصد و تاریخ سفر خود را مشخص کنید و در نتایج جستجو به دنبال پروازهایی باشید که با عبارت سیستمی مشخص شده‌اند.