ناحیه کاربری

قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما بر اساس عوامل گوناگونی تعیین می‌گردد که ممکن است شما را هنگام خرید بلیط هواپیما دچار سردرگمی کند. ایرلاین، تاریخ پرواز، کلاس پرواز، نوع بلیط (بلیط چارتی، بلیط سیستمی، بلیط لحظه آخری) و غیره از جمله مواردی هستند که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذارند.
در ادامه با عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما  بیشتر آشنا می‏شوید تا بدانید هنگام خرید بلیط هواپیما باید چه نکاتی را رعایت کنید.

قیمت بلیط سیستمی هواپیما

قیمت بلیط‌ چارتری هواپیما بر اساس قانون و الگوی مشخصی تعیین نمی‏شود به همین خاطر برخی از پروازهای چارتی با قیمتی چند برابر قیمت معمول به فروش می‌رسند و گاهی قیمتی بسیار ارزان و ناچیز دارند. با این حال با در نظر گرفته برخی موارد می‌توان پیش‌بینی کرد چه زمانی قیمت بلیط چارتری افزایش و چه زمانی کاهش می‌یابد و بهترین زمان برای خرید بلیط لحظه آخری کی است.
مسافران بلیط‌های چارتری را مستقیما از شرکت‌های هواپیمایی نمی‌خرند بلکه آژانس‌هایی که از قبل تمامی یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را یکجا خریداری کرده‌اند میان ایرلاین و مسافر واسطه می‏شوند؛ به همین دلیل است که معمولا قیمت بلیط‌های چارتری با قیمت بلیط سیستمی فرق دارد. 
زمانی که تقاضا برای سفر با هواپیما بالا است، شرکت‌های چارترکننده قیمت بلیط‌های خود را افزایش می‌دهند و مسافر مجبور می‏شود بلیط هواپیما را با قیمتی گران‌تر از حد معمول تهیه کند؛ اما زمانی که فصل سفر نیست یا تعطیلات طولانی وجود ندارد، قیمت بلیط چارتری به دلیل نبود مسافر و خالی ماندن صندلی‌ها کاهش می‌یابد.

خرید بلیط هواپیما دوحه بهترین قیمت بلیط دوحه بلیط هواپیما تهران دوحه

قیمت بلیط لحظه‌آخری هواپیما

قیمت بلیط لحظه آخری در ساعات پایانی مانده به پرواز ارزان می‏شود. اگر عجله زیادی برای رزرو بلیط هواپیما ندارید و می‌توانید تا روز پرواز منتظر خرید بلیط بمانید احتمالا این شانس را خواهید داشت که بلیط لحظه آخری با قیمت مناسبی پیدا کنید. 
بلیط لحظه آخری فقط مختص پروازهای چارتری نیست و پروازهای سیستمی نیز در لحظات آخر ارزان می‌شوند. مثلا در ایام وسط هفته یا در ایامی که فصل مسافرت نیست به راحتی می‌توانید بلیط لحظه آخری ارزان پیدا کنید. با این حال همیشه این قضیه صادق نیست. ممکن است بلیط‌های یک پرواز هیچگاه ارزان نشوند. پس بهتر است زمانی که بلیطی با قیمت مناسب پیدا کرد همان لحظه آن را بخرید و منتظر ارزان‌ترین قیمت ممکن نمانید.

تفاوت کلاس‌های پروازی هواپیما

در هر هواپیما چند نوع صندلی و جایگاه مختلف وجود دارد که بر اساس اندازه، خدمات و نوع پذیرایی دسته‌بندی می‏شوند. تعداد کلاس‌های پروازی هر هواپیما به نوع آن و سیاست‌های شرکت‌ هواپیمایی بستگی دارد.
در کلاس پروازی درجه یک یا First Class بیشترین امکانات به مسافران ارائه می‏شود، به همین دلیل قیمت بیشتری نسبت به سایر کلاس‌های پروازی دارد. کلاس پروازی تجاری یا Business Class یک رده از فرست کلاس پایین‌تر است و به همان اندازه قیمت و خدمات کمتری دارد. کلاس پروازی اقتصادی یا Economy Class پایه‌ترین سطح کلاس پروازی است که صندلی‌ها کوچک‌تری دارد و خدمات ویژه‌ای به مسافر ارائه نمی‏شود.
این سه کلاس پروازی معمول‌ترین کلاس‌های موجود در هواپیماهای جهان هستند؛ با این حال ممکن است در بعضی ایرلاین‌ها کلاس‌های بیشتری وجود داشته باشد.
همانطور که گفتیم قیمت بلیط هواپیما به کلاس پرواز نیز بستگی دارد؛ بنابراین زمان خرید بلیط باید به کلاس پروازی آن توجه کنید. کلاس اکونومی ارزان‌ترین و معمول‌ترین کلاس پروازی است و صندلی‌ها بیشتری از این نوع کلاس در هواپیما وجود دارد. اما اگر توان پرداخت هزینه بیشتری را دارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید روی صندلی‌های تنگ اکونومی بنشینید، می‌توانید با صرف پول بیشتری بلیط فرست کلاس یا بیزینس کلاس رزرو کنید.

بلیط ایرلاین‌های خارجی و داخلی

آیتورز امکان انتخاب بلیط تمامی ایرلاین‌های خارجی و داخلی در همه مسیرهای پروازی را به شما می‌دهد. به این ترتیب دست شما برای خرید بلیط بهتر با قیمت مناسب‌تر و کیفیت بالاتر وجود دارد. 
قیمت بلیط ایرلاین‌های خارجی و داخلی معتبر، که ناوگان جدیدتر و به‌روزتری دارند، بیشتر از سایر ایرلاین‌ها است ولی به همان اندازه امنیت پرواز و خدمات بیشتری ارائه می‌دهند.
دسته دیگری از ایرلاین‌ها به ایرلاین‌های ارزان قیمت یا LCA شهرت دارند. برخی مسافران ترجیح می‌دهند در زمان پرواز خدماتی دریافت نکنند اما هزینه کمتری بابت بلیط بپردازند. در این ایرلاین‌ها پذیرایی رایگان صورت نمی‌گیرد و مسافر باید برای پذیرایی پول پرداخت کند.

تاریخ و زمان پرواز

زمان و تاریخ خرید بلیط و پرواز یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما است. قیمت بلیط هواپیما معمولا در ایام تعطیلات رسمی و آخر هفته به اوج خود می‌رسد و در روزهای میانی و فصول سرد سال ارزان می‏شود. همچنن قیمت بلیط هواپیما در صبح و شب از قیمت پروازهای ظهر بیشتر است.
اگر برنامه سفر شما از پیش مشخص است و قطعی شده، می‌توانید چند هفته زودتر اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید؛ چون در فاصله بیش از یک هفته به تاریخ پرواز قیمت‌ بلیط ارزان‌تر است. معمولا در هفته منتهی به تاریخ پرواز قیمت بلیط در بیشترین حالت ممکن قرار دارد و اگر شانس با شما یار باشد در چند ساعت باقی مانده به پرواز می‌توانید بلیط لحظه آخری ارزان پیدا کنید.

خرید بلیط ارزان هواپیما

برای خرید بلیط ارزان هواپیما دو راه وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می‌کند. خرید بلیط لحظه آخری یکی از راه‌هایی که بلیط ارزان هواپیما را در اختیار شما می‌گذارد. این نوع بلیط هم برای پروازهای چارتری و هم برای پروازهای سیستمی وجود دارد. راه دوم خرید بلیط ارزان هواپیما از ایرلاین‌های ارزان قیمت است که مخصوصا برای سفرهای خارجی به‌‌صرفه هستند.