ناحیه کاربری

ویزای مسافرتی

اخذ ویزای مسافرتی همیشه یکی از چالش‌های مسافرانی است که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند. هر کشوری طبق قوانین خود شرایطی را برای صدور ویزا اعلام می‌کند که ممکن است برای شهروندان برخی کشورها ساده و برای برخی دیگر سخت‌گیرانه باشد.

برای اینکه با شرایط صدور ویزای مسافرتی آشنا شوید و بدانید برای اخذ ویزای هر کشوری باید چه قوانینی را رعایت کنید، به مطالعه و تحقیق نیاز دارید. در اولین قدم باید بدانید ویزا چیست و به چه ویزایی ویزای مسافرتی می‌‌گویند.

مسافرانی که به هر دلیلی قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند (تحصیل، کار، تفریح و...) باید از سفارت کشور مقصد درخواست ویزا کنند. پس از ارائه مدارک لازم و انجام مصاحبه با سفارتخانه، در صورت قبول شدن درخواست شما، اجازه ورود به آن کشور را پیدا خواهید کرد و مهر ویزا در پاسپورت شما درج می‏شود.

باید توجه کنید هر ویزایی تاریخ اعتبار مشخصی دارد و مسافر پس از اتمام تاریخ ویزا یا باید کشور را ترک یا دوباره به تمدید ویزا اقدام کند. حتی برا رفتن به کشوری مثل ترکیه، باز هم زمان ورود به این کشور، برای مسافران ویزا صادر می‏شود و در پاسپورت آنها درج می‌گردد.

شرایط اخذ ویزا

برای دریافت ویزا باید مجموعه از مدارک مورد نیاز سفارت کشور مورد نظر را تکمیل و همراه با پاسپورت خود به سفارتخانه یا کنسولگری آن کشور مراجعه کنید. اگر کشوری در ایران سفارتخانه نداشته باشد ناچار هستید به سفارتخانه آن در دیگر کشورها مراجعه کنید.

شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا معمولا در سایت سفارتخانه‌ها موجود است؛ با این حال برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از آژانس‌های مسافرتی راهنمایی بگیرید و یا کارهای دریافت ویزا را به آنها بسپارید.

یکی از مواردی که زمان مراجعه به سفارت و اخذ ویزا باید رعایت کنید، تاریخ اعتبار پاسپورت شماست. فراموش نکنید پاسپورت شما حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ در غیر این صورت با درخواست ویزای شما موافقت نخواهد شد.

مراحل دریافت ویزا برای کشورهای اروپایی معمولا چند هفته تا چند ماه طول می‏کشد. پس اگر قصد مسافرت به یکی از کشورهای اروپایی را دارید باید دقت داشته باشید که اعتبار پاسپورت شما بیش از 6 ماه باشد.

تفاوت انواع ویزای مسافرتی

برای اینکه بدانید چه ویزایی مناسب شماست، باید هدف خود را از سفر به کشور مقصد مشخص کنید. ویزا انواع مختلفی دارد که بسته به درخواست و شرایط مسافر صادر می‌گردد به همین ترتیب مدت اعتبار آنها نیز متفاوت است.
ویزای دانشجویی، ویزای تجاری، ویزای درمانی، ویزای پژوهشی، ویزای توریستی و... رایج‌ترین انواع ویزا هستند که می‌توانید برای دریافت آن‌ها اقدام کنید. توجه داشته باشید ویزای شما باید متناسب با فعالیت شما در کشور مقصد باشد؛ در غیر این صورت ممکن است دچار دردسر شوید.
ویزاها بر اساس تعداد دفعاتی که به مسافر اجازه ورود و خروج به کشور را مقصد را می‌دهند نیز دسته‌بندی می‎شوند که در ادامه با تعریف آنها آشنا می‏شوید.

ویزای سینگل (Single)

با اخذ ویزای سینگل تنها یک بار اجازه ورود به کشور مقصد و خروج از آن را خواهید داشت. زمانی که از کشور صادر کننده ویزا خارج شوید، ویزای سینگل شما، بدون توجه به اعتبارش، باطل می‏شود. ویزای سینگل به ویزای یک بار ورود نیز شهرت دارد.

ویزای دابل (Double)

با اخذ ویزای دابل مسافر دو بار اجازه ورود و خروج به کشور مقصد را دارد. در واقع شما در مدت اعتبار ویزای خود می‌توانید دو بار به کشور مقصد وارد و از آن خارج شوید. ویزای دابل به ویزای دو بار ورود نیز شهرت دارد.

ویزای مولتیپل (Multiple)

با دریافت ویزای مولتیپل این اجازه را خواهید داشت، تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد، به دفعات به کشور مقصد سفر کنید و از آن خارج شوید.

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit)

برای سفر کردن از کشوری به کشوری دیگر همیشه پرواز مستقیم وجود ندارد و مسافران باید در کشور ثالث توقف و با یک پرواز دیگر به سمت مقصد حرکت کنند. گاهی فاصله زمانی میان دو پرواز طولانی است و نیاز به توقف چند ساعته دارد. در این شرایط باید از کشوری که در آن حضور دارید درخواست ویزای فرودگاهی کنید. با دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی اجازه پیاده شدن از هواپیما، منتظر مانده در سالن ترانزیت و سوار شد به هواپمای بعدی را دریافت خواهید کرد.